• Monaco

«Я подумаю про це завтра» або як побороти прокрастинацію


Скарлет О’Хара з роману «Віднесені вітром» обожнювала «відкладати на завтра». Як відомо, така звичка жодним чином не допомагала їй ані приймати важливі рішення, ані вирішувати проблеми.Всі люди, хтось більше, хтось менше, схильні до прокрастинації. При цьому абсолютно неважливо, вирішення якої саме проблеми чи задачі ви перенесли на потім. Помити посуд, записатися до лікаря, написати роман або полетіти в космос – грандіозність плану не має значення, ми або робимо щось для його здійснення або ні.


Чому ми відкладаємо?


Перш ніж оголосити війну прокрастинації, треба хоча б на базовому рівні зрозуміти, чому вона взагалі виникає. Загалом проблема не нова. Про тих, хто має звичку відкладати справи, писали ще за часів Гесіода, Фукідіда, Цицерона… Але з того часу й до сьогодні психологи так і не дійшли спільної думки: єдиної теорії прокрастинації не існує, як і єдиного загальноприйнятого визначення самого явища.
Тож дати однозначну відповідь на запитання про причини прокрастинації буде також непросто. У кожного з нас можуть бути абсолютно різні суб’єктивні приводи, які змушують відкладати важливі справи. Але якщо узагальнити, основною причиною є дискомфорт, з яким доведеться зустрітися під час, до або після виконання нашої задачі. Чому ж він виникає?

Давайте розглянемо основні ТРИ причини:

1. Страх – часто ми просто боїмося не встигнути, боїмося невдач або можливих виправдань, які доведеться давати в разі провалу.

2. Не вистачає сил та енергії – банальна втома, виснаження або ж ми взагалі не в змозі вирішити цю задачу.

3. Абстрактність – узагальненість і неясність цілей, відсутність розуміння, як підійти до вирішення задачі або з чого почати.


Методи та інструменти боротьби


Найпоширеніший спосіб вийти із лабіринту прокрастинацій – детально продумати, яким буде ваш перший крок. Уявіть, що ви почали роботу над задачею. Що саме ви будете робити перші 2-3 хвилини? Це час, за який ви точно встигнете зробити хоч щось, хоч малесенький шматочок задачі.

Якщо втягнулися й працюєте далі – вітаємо, ви побороли прокрастинацію. Якщо ж за ці 2-3 хвилини не відбулося нічого – ну що ж, можливо, наступного разу все вийде? Головне, що ви ВЖЕ спробували.
Якщо перед вами постала непідсильна, як вам здається, задача, спробуйте наступний метод. Визначте для себе найбільш просту й конкретну частину задачі, яку вам буде комфортно виконати.


Буває і таке, коли реально немає сил. Якщо ви відчуваєте втому й виснаженість, тут ніякі хитрощі не спрацюють. Тоді спробуйте роль особистого асистента, уявіть, що задача стоїть не перед вами, а перед кимось іншим. Звечора підготуйте все, що може знадобитися для роботи завтра: знайдіть необхідну інформацію, відкрийте файли і документи, підготуйте робоче місце до роботи, щоб зранку не витрачати на це час.

Дуже дієвими в боротьбі з прокрастинацією є образи, символи й ритуали – свого роду якорі, за які чіпляється наша підсвідомість. Чим частіше використовуємо їх – тим сильнішою стає звичка робити діло, а не відкладати на потім.
Потрібно помити посуд? Сформулюйте асоціативно-метафоричне значення цієї задачі, створіть образ. У даному випадку це може бути чистота, порядок, краса. Коли почнете мити посуд, скажіть (можна про себе, можна вголос, можна хоч наспівуючи): «Я змиваю з себе лінь» (втому, невдачі, біль, смуток – підставити потрібне). Головне, що психологічна установка в голові підкріплюється словами й фізичними діями в реальності. Уявіть, що змиваєте з тарілки не жир і залишки їжі, ви змиваєте свою втому, неприємні відчуття і емоції.


Ще один важливий момент: ваші успіхи та перемоги заслуговують винагороди. Саме цей метод заряджає мотивацією, підіймає самооцінку та підвищує продуктивність. Оцініть свою роботу, наскільки ви задоволені собою, чим пишаєтесь. В якості нагороди можна використовувати ті самі імпульсивні бажання (якщо їх цінність пропорційна затраченим зусиллям), які так спокушають і відволікають від роботи, чи будь що інше, чого ви прагнете й бажаєте.

Бажаємо успіхів!

112 перегляд0 коментар

Останні пости

Дивитися всі